Zasada dzialania systemu centralnego odkurzania

Systemy centralnego odkurzania, w przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy, nie wydmuchują zasysanego powietrza w pobliżu odkurzanego miejsca. W tradycyjnych odkurzaczach filtry nie są w stanie zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń, jakie znajdują się w pomieszczeniu. Dodatkową zaletą systemów centralnego odkurzania jest również bardzo cicha praca. Instalacja centralnego odkurzania jest jednak zdecydowanie droższa. Pojawia się potrzeba wykonania specjalnej instalacji w postaci rurek i przewodów, które zostaną ukryte w ścianach, pod podłogą, a nawet nad sufitem.

tworzenie portali internetowych krakówTworzenie, projektowanie, pozycjonowanie stron Kraków

System centralnego odkurzania składa się z kilku elementów. Pierwszym i najważniejszym z nich jest jednostka centralna. Do niej dołączone są sztywne rury, które prowadzą do gniazd ssących zamontowanych w ścianach. Końcówkę elastycznego węża wkłada się do najbliższego gniazdka i dzięki temu można szybko przystąpić do usuwania zanieczyszczeń, kurzu i brudu z domu.

Jednostka centralna może być modułowa (tzw. typ split) lub kompaktowa. Jest ona odpowiednikiem korpusu odkurzacza przenośnego. Zazwyczaj jest umiejscowiona w pomieszczeniach gospodarczych, takich jak garaż czy piwnica. Kompaktowa wersja jednostki centralnej składa się z silnika wyposażonego w turbinę, która wytwarza podciśnienie. Elementem składowym jest również separator zanieczyszczeń i zbiornik na zanieczyszczenia.
Separator pozwala dokonać podziału zanieczyszczeń na większe i mniejsze. Im większy tym powietrze będzie lepiej przefiltrowane.

Gniazda ssące zostają rozmieszczone w domu w centralnych pomieszczeniach. W domach jednorodzinnych do dokładnego oczyszczenia całej kondygnacji zazwyczaj wystarczy jedynie jedno gniazdo ssące.