Wypadki przemyslowe

W budynkach przemysłowych, zwłaszcza tych powiązanych z częścią chemiczną, elektryczną i gazowniczą, zachodzi ryzyko poważnych wypadków takich jak pożary, wyciek szkodliwych substancji, jakie potrafią oddać się poważnymi konsekwencjami dla wielu pracowników obiektu, a ponadto środowiska. Z wielu statystyk wynika, iż największy problem występuje w błędu całych systemów zarządzania ryzykiem, a bezpieczeństwo procesowe zależy tylko z zarządzania tym składnikiem.

Przy zarządzaniu ryzykiem dopasowuje się inne metody, oparte na kalkulacjach prawdopodobieństwa wystąpienia danych zdarzeń. Stanowią toż techniki porównawcze z różnymi podobnymi obiektami, przeglądowe i analityczne. Ponadto skutki potencjalnych wypadków również kwalifikuje się na jakości, według stopnia stwarzanego zagrożenia. Nie oznacza to dokładnie, iż ważna nie mieć pod opiekę zagrożeń o niższym stopniu konsekwencji - należy unikać każdej negatywnej ewentualności.

Process safety to bezpieczeństwo procesowe u którego podstawą jest regularnie przeprowadzanie szkoleń załogi, a ludzie odpowiedzialni za samo bezpieczeństwo procesowe winno stanowić doświadczonymi zawodowcami. Nie wolno pomijać tego wymiaru przy wykonywaniu i rozwijaniu kadry obiektu przemysłowego. Inne elementy również trzeba wziąć pod uwagę. Konserwacje budynku w dobrych odstępach czasowych, zapewnienie wystarczającej liczb oraz marek sprzętu, stworzenie możliwości eliminacji skutków wypadku (np. gaśnice w kierunku minimalizacji pożaru), drogi ewakuacyjne, to zaledwie część z obecnego co powinien brać pod opiekę rozważny kierownik obiektu. Następstwa zlekceważenia ryzyka powodują najczęściej zamknięcie obiektu na skutek reperkusji prawnych i kar, konieczność wypłacenia odszkodowań gościom i ludziom okolic fabryk którzy ucierpieli może pochłonąć większość finansów danych na końce rozwojowe. Zachowane bezpieczeństwo procesowe i myślenie o jego stałą jakość powinny być jedne z ważniejszych czynników zarządzania każdego obiektu.