Uziemienie fundamentowe czy otokowe

Uziemienia elektrostatyczne są bardzo ważnym punktem w sektorze i transporcie łatwopalnych gazów a indywidualnych substancji, jak ciecze czy proszki. Kiedy ładunek elektrostatyczny robi się w pobliżu łatwopalnych materiałów, powstają zagrożenia.

Rokrocznie w pełnej Europie przystępuje do ponad 400 wypadków spowodowanych tylko tymi zjawiskami. Zapłony, pożary, i nawet wybuchy to całkiem realne niebezpieczeństwo, którego osoba ma każdy zdrowo myślący pracownik oraz manager w sfery.

Tutaj z uwagą przychodzą nam mechanizmy a systemy uziemień elektrostatycznych. Ich realizowanie w wartości zdarza się do połączenia zagrożonych elementów niskooporowym przewodem do tematu uziemienia przy pomocy odpowiedniego zacisku. Na placu istnieje ogromna ilość ich sposobów - kleszczowe, przykręcane śrubami, mocowane w samej obudowie pojemnika. Bardziej rozwinięte systemy pozwalają też na monitorowanie uziemienia w sezonie rzeczywistym. W zestawieniu z różnymi urządzeniami mogą nie doprowadzać do dozowania produktu czy pracy nad nim w przypadku zaistnienia kłopotów z uziemieniem. Niektóre metody fizycznie blokują taką możliwość, zamykając zawór czy wlew, co stanowi istotne w sukcesie awarii współpracujących urządzeń lub prób obejścia zabezpieczeń. Tego typu rozwiązania często dostosowuje się przy cysternach kolejowych i drogowych.

Dość częstym problemem stosowania zacisków na urządzeniach pracujących z lakierami, farbami, rozpuszczalnikami czy żywicami jest niemożliwy do wszelkiego ograniczenia proces płacenia się powierzchni materiałem. Potrafi to dokonać warstwę izolującą uziemienie elektrostatyczne "electrostatic earthing", częściowo bądź całkowicie negując jego skuteczność. Działa więc nie tylko urządzeń, ale te pojemników i zbiorników oddanych do przechowywania w/w materiałów.