Stosunki miedzynarodowe na bliskim wschodzie

Kontakty międzynarodowe są bardzo powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, oraz nie po kilku miesiącach, kiedy toż bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Jazdę na nowy koniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych dróg współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się szybsze oraz tańsze, oraz co za tym chodzi - i bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można zdobyć się na różny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja także inne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a silna wylądować w Azji, w Afryce lub na obcej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgodzie Europejskiej i wszystek jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka wymaga pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie podstawowe są w obecnym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć targi międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To cenne w poważnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.