Rozwoj i znaczenie przemyslu cwiczenia

Coraz większy rozwój technologii przemysłowych, nastawienie na dobry wynik produkcyjny, siłę i siła procesów w sferach takich jak druk, tekstylia, tworzywa sztuczne, chemia, optyka czy pakowanie zwiększa niebezpieczeństwo wyładowań elektrostatycznych. Im znacznie nasilony jest proces produkcyjny, tym bardzo powstaje ładunków, które pragną zostać zneutralizowane, by nie zagrażać bezpieczeństwu użytkowników.

Niekontrolowane rozładowanie nagromadzonych ładunków elektrostatycznych może spowodować do zapłonu mieszaniny gazu i powietrza przy pomocy powstałej skry natomiast tymże samym spowodować eksplozję. Rozwiązaniem tego modelu problemów polecają się firmy, które łączą w wymienionych przypadkach między innymi uziemienie elektrostatyczne, oczyszczanie naładowanej powierzchni, neutralizację lub ładowanie elektrostatyczne.
Electrostatic earthing to mechanizm uziemienia, który stawiany jest na przykład w sukcesie załadunku cystern przewożących materiały sypkie lub płyny. Na ich powierzchni łączą się niezliczone ilości ładunków elektrostatycznych. Podłączenie do organizmu uziemienia cysterny jest potrzebne już przed dołączeniem do załadunku. Eliminuje to ryzyko powstania zapłonu. Inne trudne sytuacje są stanowisko w wypadku rur, zaworów, dmuchaw, jakie w procesie produkcyjnym materiałów sypkich na efekt wibracji lub wybrania mogą stać odizolowane z siebie i robić zagrożenie zapłonu. Uziemiać należy również duże pojemniki lub kontenery napełniane substancjami łatwopalnymi. Zagrożenie posiadają także nieuziemione pojemniki używane w procesach mieszania i miksowania. Właściwie każdy klub w toku produkcyjnym generuje powstawanie ładunków elektrostatycznych, czy chodzi o załadunek środków do elastycznych kontenerów, albo jeszcze o ręczne napełnianie beczek lub puszek. Uziemienie elektrostatyczne jest obowiązkowe, bo może wysyłać do wyładowań pomiędzy personelem a narzędziami i pojemnikami, a w okolicy zagrożonej początkiem może wywołać do zapłonu i eksplozji.