Rozlacznik mocy 100a

Wyłącznik mocy znajduje wykorzystanie we ludziach tych instalacjach, gdzie moce wyłączane są spore liczbie. Stosuje się go, aby chronić nowe urządzenia elektryczne przed niebezpiecznymi efektami zwarć lub przeciążeń. Dzięki włącznikom możliwe jest sterowanie rozpływu mocy w budowie elektrycznej.

 

W rozmiarze charakteryzacji włączników mocy kojarzy się kilka podstawowych parametrów. Należą do nich: prąd znamionowy i zwarciowy, napięcie znamionowe, a jeszcze odpowiednia temperatura otoczenia. Mając pod opiekę napięcie znamionowe można poznać niskonapięciowe, średnionapięciowe oraz wysokonapięciowe włączniki mocy.

Napięcie pracy włączników mocy umownie jest utrwalone na stanie nie gorszym niż 1000 V.

Drinku z najczęściej spotykanych wyłączników energii są wyłączniki łukowe. Chodzą do najpopularniejszych a zarazem najczęściej stosowanych urządzeń tego rodzaju. Zasada działania opiera się na wykorzystaniu efektu chłodzenia, działania i rozwijania łuku pod wpływem oporu wewnętrznego kolumny łukowej.

Dużo intensywną popularnością napawają się również włączniku z systemem autowydmuchowym, który potocznie określany jest określeniem systemu Auto-Puffer. Wyłącznik napowietrzony jest typem wyłącznika “live tank”. Urządzony jest w stałą instalację SF6 oraz jeden napęd sprężynowy typu FSA. W nawiązaniu do napędu jednofazowego zadbano o to, aby każda z faz tworzyła nasz indywidualny, odrębny napęd. Elementem wyposażenia kontaktów z planem autowydmuchowym prawdopodobnie stanowić sterownik Switchsync, który kieruje się w projektu eliminacji składowych przejściowych. Dodatkowym wyposażeniem mogą istnieć więcej elementy sprzyjające bezpiecznemu obchodzeniu się z gazem SF6. Bardzo systematycznie używa się krążki dekompresyjne (bursting discs), izolatory kompozytowe oraz wsporniki dla przekładnika prądowego typu IMB.