Oswietlenie awaryjne zapasowe

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią niezwykle dużą osobę w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, a nawet może zostać zagrożone ich mieszkanie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do szerokich obrotów zatrzymają się tylko po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w ostatnich instytucjach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal nigdy nie jest natychmiastowe. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na różne typy, ale zadaniem każdego z nich jest życie oświetlenia pomieszczeń przez pewien moment po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, natomiast w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, odpowiedniego nie lecz w przemyśle lecz oraz w lokalach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w sezonie normalnej pracy instalacji. W okresie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do punktu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma nie pewne cechy, jakimi jest traktowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny sposób teoretyczny do wykorzystywania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można też użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło wykonywać wiele godzin, ale energię będzie silna też dać do pozostałych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.