Oswietlenie awaryjne led i jego zastosowanie

Jak można zauważyć obecnie trudno byłoby sobie wyobrazić wykonywanie różnych czynności, gdyby nie było dostępu do prądu. Jednak jak wiadomo, czasami dochodzi do różnych awarii, przepięć, czy prac konserwacyjnych przez co zdarza się, że nie są to chwilowe braki w dostawie prądu. Na taką ewentualność zawsze warto być przygotowanym, zwłaszcza jeśli zarządza się obiektem użyteczności publicznej. Niezwykle więc przydatne jest oświetlenie awaryjne led, które z powodzeniem można stosować w różnych galeriach handlowych, salonach samochodowych, czy też w teatrach i w wielu, wielu innych instytucjach.

Oprócz tego, że takie oświetlenie stanowi zapasowe źródło światła, spełnia ono jeszcze inną ważną rolę. Mianowicie bardzo często sprawdza się na różnego rodzaju korytarzach, które prowadzą do wyjść ewakuacyjnych. Dzięki nim w razie jakiegoś zagrożenia, na przykład związanego z pożarem, bezpiecznie można wyjść z danego budynku, niezależnie od tego, jak dużą ma on powierzchnię użytkową. Warto więc zainwestować w takie rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu można liczyć na to, że w razie jakichkolwiek trudności z dopływem prądu, ludzie znajdujący się w budynku, nie wpadną w panikę.

Korzystając z takiego oświetlenia, można je precyzyjnie rozmieścić tak, by w razie konieczności jego użycia, nie odczuwało się wyraźnej różnicy między podstawowym oświetleniem, a tym awaryjnym. Ważne jest też to, by umiejętnie ustawić parametry techniczne lamp awaryjnych, by włączały się jak najszybciej w przypadku, kiedy na korytarzach i w pomieszczeniach zapanuje ciemność. Takie oświetlenie sprawdza się więc przede wszystkim wewnątrz obiektu, gdzie brak zasilania jest najbardziej uciążliwy i wręcz uniemożliwia wykonywanie czynności, jakie są typowe dla danego budynku.

Wybór rodzaju oświetlenia awaryjnego również będzie mieć znaczenie, biorąc pod uwagę to, że korytarze w każdym budynku mają inną szerokość, a ściany inną wysokość. W sprzedaży można znaleźć takie, które mają prostokątną obudowę, bądź też takie o okrągłej oprawie. By takie oświetlenie było bardziej wyraźne dla osób, które chcą jak najszybciej opuścić dany budynek, są oferowane wraz z odpowiednimi piktogramami, na jakich widnieje na przykład strzałka wskazująca kierunek, w jakim należy się udać, by wyjść z danego obiektu.