Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że kasa fiskalna i drukarka fiskalna to nie to samo. Są to urządzenia znacznie różniące się od siebie. Mimo, że często są ze sobą mylone, posiadają odmienne systemy rejestrowania sprzedaży i charakteryzują się różnymi funkcjami.


Kasy fiskalne posiadają kompletny system prowadzenia sprzedaży. Zawierają bazę towarów i usług, przez co nie muszą być podłączone do żadnego innego urządzenia. Można więc powiedzieć, że są samowystarczalne. Ze względu na to, że posiadają mniej funkcji niż drukarki fiskalne są od nich tańsze, co jest niewątpliwie zaletą. Wiadomo, że każdy patrzy na to aby jak najwięcej zarobić i przy tym jak najmniej wydać.
Drukarki fiskalne to rozbudowane kasy fiskalne. Oprócz możliwości drukowania paragonów fiskalnych i prowadzenia systemu sprzedaży, posiadają również bardziej rozbudowane funkcje. Przykładowo mogą kontrolować stan magazynowy produktów, który dana firma posiada w swojej ofercie. Dzięki takiej możliwości, zawsze wiadomo, czego w danej chwili może zabraknąć w sklepie i co w odpowiednim momencie należy dokupić. Oprócz tego do ich systemu można wprowadzić różne promocje. Nie tylko zwykłe obniżenia cen ale również tańszą sprzedaż produktów w pakiecie np: Kup dwa produkty a trzeci dostaniesz gratis. Kolejną zaletą jest to, że posiadają funkcję bezpośredniego drukowania faktur VAT, jak i możliwość poprawy paragonu przed jego wydrukowaniem. Takiej możliwości nie posiadają kasy fiskalne. W odróżnieniu od kas fiskalnych nie są jednak samowystarczalne i aby prawidłowo funkcjonowały, muszą być podłączone do zewnętrznego systemy sprzedaży czyli komputera. Jest to zarówno zaleta jak i wada. Wadą jest to, że bez komputera nie ma możliwości drukowania paragonów. Zakup komputera jest to również dodatkowy koszt. Zaletą , jest jednak to, że dane sprzedażowe umieszczone w komputerze są dokładniejsze i czytelniejsze. Drukarki fiskalne więc lepiej sprawdzają się w miejscach gdzie bazy towarów są bardzo duże. Mimo ogromnej przewagi zalet drukarki fiskalnej nad kasą fiskalną, przed dokonaniem wyboru o ich kupnie warto się zastanowić, czy potrzebny jest nam tak specjalistyczny sprzęt. Dla osób prowadzących niewielkie sklepy, nie jest potrzebny tak rozbudowany system funkcji a koszt kasy fiskalnej jest mniejszy niż drukarki fiskalnej.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl