Jak usystematyzowac wymiar pracy i placy w firmie

Dział kadr i płac na co dzień zmaga się z bardzo ważnymi zadaniami dotyczącymi spraw socjalnych i spraw zatrudnienia pracowników w danej firmie. Dawniej w firmach wszystkimi sprawami kadrowo płacowymi zajmowały się pracownice tego działu, wszystkie dokumenty sporządzając ręcznie. Dziś możemy wykorzystywać do tego specjalistyczne programy komputerowe. Są one bardzo ważne w funkcjonowaniu każdego działu kadr i płac, ponieważ zmniejszają ryzyko pomyłki, jakie mogłoby zaistnieć przy ręcznym wprowadzaniu danych do systemu komputerowego.

Sage Symfonia Kadry i Płace to doskonały program dla kadr, który współpracuje z programem Płatnik, wykorzystywanym powszechnie do sporządzania deklaracji dla ZUS. Program ten działa w większości intuicyjnie, co wcale nie oznacza, że osoba, która go obsługuje, może mieć jakiekolwiek braki w znajomości wyliczania czasu pracy, tudzież wynagrodzenia dla pracowników. Musi ona stale nadzorować poczynania programu, a także wprowadzać do niego odpowiednie dane.

Wyliczanie takich danych jak czas pracy czy wynagrodzenie oraz składki podatków, to po prostu czysta matematyka, oparta na systematyce oraz na dokumentowaniu przepracowanego przez pracownika czasu. Do obliczenia wynagrodzenia i czasu pracy liczą się różne czynniki: ilość przepracowanych godzin, wymiar etatu, przysługujące urlopy, staż pracy, i wiele innych kwestii. Jeżeli w firmie zatrudnionych jest kilkuset pracowników, z czego każdy ma nieco odmienne zapisy w umowie, wówczas potrzeba naprawdę tęgiej głowy – albo sprawnego programu komputerowego – który wyliczy wymiar składek i wynagrodzenie dla pracownika. Programy takie jak Sage Symfonia są bardzo powszechnie wykorzystywane w dużych przedsiębiorstwach, w których zatrudnia się więcej niż kilkanaście osób. Wówczas zachodzi konieczność usystematyzowania wymiaru pracy i płacy, i zachodzi bardzo duże ryzyko pomyłki przy samodzielnym obliczaniu tych spraw. W przypadku wykorzystywania programu komputerowego, zadaniem pracownika kadr jest tylko sumienne, dokładne wpisanie danych, na podstawie których program dokładnie obliczy wysokość świadczeń.