Endometrioza diagnostyka i leczenie

Endometrioza jest chorobą, na jaką chcą tylko osoby. Stanowi wtedy dolegliwość, w jakiej komórki śluzówki macicy ruszają się po organizmie i wprowadzają się w nowe organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę ma co szósta osoba w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej występuje na jajniku. Nowymi miejscami gdzie pewno się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak i pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym polem do powstania endometriozy są blizny pooperacyjne na przykład po cięciu cesarskim.

W relacje z jej położenia daje różne objawy. Najczęściej a jest więc ból przed a w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym objawem istnieje również ból podczas stosunku płciowego lub inne zespoły bólowe w terenie miednicy. Bardzo ciężkim powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty umieszczone w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Przylegające do ostatniego zaburzenia w produkcji hormonów, jajniki przyczyniają się do zwiększonej liczby poronień i zdrowego utrzymania ciąży.

Rozpoznanie
W rozpoznaniu endometriozy szczególnie ważny jest wywiad z starą. Kolejnym krokiem jest wykonanie badań. Wskazane jest przeprowadzenie bardzo wskazanego badania ginekologicznego i badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby następuje leczenie. Potrafi ono funkcjonować farmakologicznie lub chirurgicznie. Związane istnieje więc z wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

comarch erp altumComarch ERP Altum - POLKAS & COMARCH - Systemy ERP

Leczenie
Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu odpowiedniej ilości hormonów i środków przeciwbólowych. Terapia przy zastosowaniu hormonów ma zbyt zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników i co za tym chodzi do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego, podczas którego dobierane jest źródło z skórą endometrium lub bardziej inwazyjnie usuwany jest jajnik, albo nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć trudną w leczeniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może wystąpić jej nawrót.