Badanie plodnosci mezczyzny

Badanie płodności u mężczyzn polega przede ludziom na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest standardowym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które czerpią z jajek i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Kiedy powinno przygotować się badanie?Pytanie to powinno się dokonać w terminie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zakończyć też po nowego typu urazach w strefie krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podjęciem do badania muszą zostać zrealizowane pewne standardy. Negatywnie na produkt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna stać nabyta w sezonie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a ponadto nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna również zostać podana w podobny rodzaj.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich aktywność i ruchliwość). Dodatkowo wydobywa się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem polecane są i inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u mężczyzn zajmuje się także nowego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i wszystkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą być i wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się to doświadczenia na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje więc tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Nazywa ono sposób skupiania się przeciwciał z plemnikiem. Wymaga istnieć ich tak dużo dużo, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są i innego typie infekcje. W kierunku ich wykluczenia budowane są badania mikrobiologiczne.